Generaller ve Muharebeler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Generaller ve Muharebeler


Generaller ve muharebeler, Aralık 1941 Güney doğu Asya'da savaş kıran kırana devam ediyordu, iki general İngiliz imparatorluğunun temelini sarsacak bir ada için bütün savaş taktiklerini deniyorlardı. Generaller ve muharebeler ülkelerin kaderinde dönüm noktalarıdır. Bu savaş Singapur savaşı idi, Singapur bir adadır. Endenozya ve Malezya yakınlarında bulunan bu ada stratejik açıdan oldukça önemliydi. İngiliz General Artur Porsibul ve Japon general Komayuki Yamaşita bir birlerinden kilometrelerce uzakta olabilirler fakat zihinleri aynı savaş masasının başında duruyordu.


General Yamaşiti ve General Porsibul


Singapur savaşında generaller ve muharebelerde görev alan Japon general Komayuki Yamaşiti, alışılmış Japon generallerine benzemiyordu. Kurulmuş düzene aykırı davranışları vardı, emirleri sorguluyor, göze batıyordu. Fazlasıyla zeki bir yapısı vardı. Bir köy doktorunun oğluydu. Orduya da geç katılmıştı, planlarını gizlilik içinde yapardı. Planı hız ve hazırlıksız yakalamaya dayanıyordu.

İngiliz General Artur Porsibul; Korgeneralliğe yeni terfi etmiş bir general, ona göre iki yıllık Singapur görevi egzotik ortamda geçecek güzel bir görev olacaktı. Fakat Japon gerçeğinide aklından çıkaramıyordu. Kendisi Birinci Dünya savaşında İrlanda Cumhuriyet Ordusuna karşı savaşmış bir generaldir. Görünüşü komutana benzemiyordu. Daha çok iyi bir İngiliz vatantaşı gibiydi.


Japonların hedefi


7 Aralık 1941 yılında Japonya büyük, ses getirecek bir saldırı ile savaşa katılarak Çin denizinde Amerikan ve İngiliz varlığının yok edilmesi amacındaydı. Bu nedenle generaller ve muharebeler kusursuz olmalıydı. Bunun için Havai'nin Holulu adasının Pearl Harbor bölgesinde bulunan Amerikan donanmasının yok edilmesi ve ilerleyerek bölgede bulunan İngiliz koloni varlığının kaldırılması hedefleniyordu.

Yamaşiti harekat subayı olarak yanına aldığı kişi bir yıldır bu hazırlıkların içinde olan hırslı bir albay, zeki biriydi verdiği taktiğe göre yağmurlu bir havada saldırı İngiliz askerlerinin sonu olurdu.


Muharebenin başlaması


Muson yağmurlarının başlaması ile hava saldırısı başladı, kara birlikleri Singapur'a çıkartma yaptı, güçlü İngiliz savunmasına rağmen 5300 asker burada bulunan askeri havaalanını kontrol altına aldı. Kesin zafer için Yamaşiti kara birliklerini Singapur'a bir şaşırtma ile çıkarttı, İngilizlerin yapacak bir şeyi kalmamıştır. Generaller ve muharebeler için taktik ve tahmin gücü en yüksek noktada kullanılmış, Singapur savaşını general Yamaşiti kazanmıştır. Churchill'in kesin emrine rağmen Porsibul Japonlara teslim olmuştur. Savaş sonunda 9300 Japon askeri ve 120000 İngiliz askeri ölmüş ya da esir düşmüştür.

Generaller ve Muharebeler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kursk Muharebesi Sonuçları

Kursk Muharebesi Sonuçları

Popüler İçerikler

Generaller ve Muharebeler

Generaller ve Muharebeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Dumlupınar Meydan Muharebesi ve Sonuçları

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Çanakkale Muharebeleri Gelişimi ve Sonuçları

Çanakkale Muharebeleri Gelişimi ve Sonuçları

Batı Cephesi Muharebeleri ve Sonuçları

Batı Cephesi Muharebeleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları

Mohaç Meydan Muharebesi Nedenleri ve Sonuçları