Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası


Çirmen Muhaberesi, Osmanlı devletinin Sırplara karşı bu günkü Meriç ırmağı kıyılarında başlattığı savaş 26 Eylül 1371 yılında yapılmıştır. Diğer bir adı da İkinci Meriç Muharebesi olan bu savaş; 1364 yılında yapılan Sırpsındığı savaşı sonrasında yapılmış, her iki savaşta da galip taraf Osmanlı zaferi ile sonuçlanmıştır. Çirmen muharebesi tarihin gördüğü en dengesiz kuvvetler savaşıdır. Şöyle ki kayıtlara göre 800 Osmanlı askeri ve 20000 Sırp askeri savaşta karşılaştılar.

Çirmen bölgesinin bu günkü adı Ormenia'dır. Ülkemiz Trakya bölgesi sınırlarından hemen sonra Yunanistan sınırları içinde kalan bölge Avrupa kapısının açıldığı bölgedir. Günümüzde Avrupa otoyolunun geçtiği bu bölge halen stratejik önemini korumaktadır. Çirmen muharebesi ile Osmanlı'ya Avrupa'nın kapıları açılmış, Makedonya ele geçirilmiş, Sırp kralı Lazar ve Bulgar kralı Osmanlı hakimiyetini tanıyarak vergiye bağlanmıştır.


Çirmen muharebesinin başlaması


Orhan Gazi ve Nilüfer hatunun oğlu olan 1. Murat Hüdavendigar 1362 yılı mart ayında 35 yaşındayken padişah oldu. Bu yıllarda Bursa başkentti. Bursa'ya Hüdavendigar sancağı adı verdi. Seferlerine Ankara'nın fethi ile başlayan Sultan Murat, Edirne'yi zaptederek burayı kendine başkent yaptı. Bu durum Papa'lığın dikkatini çekti. Altmışbin kişilik haçlı ordusu onbin kişilik Hacı İlbeğ komutasındaki Osmanlı ordusuna yenildi. Sırpsındığı savaşı 1363

Lala Şahin Paşa ve Gazi Evronos Osmanlı ordusunun başında, ordu Edirne civarındadır. Sultan Murat'ın Anadolu'ya geçmesinin fırsat olduğunu düşünen Sırp kralı Jovan İgljesa Sırpsındığı savaşının intikamını almak için Edirne'de bulunan Osmanlı ordusuna saldırmak için plan yaptı, gizlice ilerlemeye başladı.

Fakat Osmanlı öncü birlikleri ve akıncılar bu durumu önceden haber alarak Sırp ordusunu takip etti, kontrollü bir şekilde Meriç kıyılarına kadar gelen Sırp ve Makedon birlikleri konaklama yaptığı bir sırada Osmanlı birliklerinin gece baskını gerçekleşti.

Ne olduğunu anlayamayan Sırp ve Makedon orduları panik içinde darmadağın oldular. Savaş Osmanlı ordusunun kesin zaferiyle sonuçlandı. Kayıtlara göre Sırplar onbin kayıp verdiler. Ayrıca kaçmak için Meriç nehrini kullanmak isteyen binlerce Sırp Meriç ırmağından boğulmuştur.


Çirmen Muhaberesi sonuçları


Çirmen muharebesinde kullanılan savaş topları Sultan Murat zamanında ilk defa kullanılmıştır. Sultan Murat döneminde Topçu ocağını kuran ve bu sayede savaşlar kazanan ilk Osmanlı Sultanı'dır. Bununla birlikte Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya ile imzalanan anlaşma ile ilk milletlerarası antlaşma metni imzalanmış oldu. Bundan sonra Türk birlikleri Makedonya'ya ilerleyerek buranın fethi gerçekleşti. 26 Eylül 1371 Çirmen muharebesi ile Osmanlı'nın Avrupa'da kesin üstünlüğü kabul edilmiş, Balkanlar'da fetihler hız kazanmaya başlamış, birçok krallık vergiye bağlanmıştır.

Çirmen Muharebesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tarihteki Muharebeler

Tarihteki Muharebeler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kursk Muharebesi Sonuçları

Kursk Muharebesi Sonuçları

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Muharebe Nedir? Tarihte Yapılan Büyük Muharebeler

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası

Çirmen Muharebesi Tarihi ve Sonrası

Muharebe Arama Kurtarma

Muharebe Arama Kurtarma

Generaller ve Muharebeler

Generaller ve Muharebeler